Aktualności i Artykuły 2018

14.11.2017 | 17:21

Co dziś oznacza utrzymanie techniczne nieruchomości?

centrum sterowania


W ciągu ostatniej dekady techniczne utrzymanie nieruchomości uległo poważnym zmianom. Cyfryzacja pchnęła przemysł do przodu; pojawiły się także kolejne innowacje między innymi związane z danymi zebranymi z nieruchomości. Wraz ze wzrostem udziału technologii w budynkach konserwacja stała się bardziej techniczna i złożona, ale zarazem bardziej wydajna, systemowa i ekologiczna. Wielu zarządców nieruchomości pyta obecnie, w jakim kierunku rozwija się ten sektor i w jaki sposób będzie wykorzystywał innowacje techniczne.

Nowoczesna obsługa nieruchomości pomaga utrzymać wartość nieruchomości

Nieruchomości to inwestycja wielka i długoterminowa, wymagająca profesjonalnej konserwacji, jeśli ma utrzymać swoją wartość.

Dzisiejsze nieruchomości mieszczą w sobie więcej technologii niż wielu z nas mogłoby pomyśleć. Wszystkie systemy wody, ogrzewania, elektryczne, technologie audiowizualne, ogrzewania, wentylacji i systemów bezpieczeństwa wymagają konserwacji technicznej. Kiedy te systemy są właściwie utrzymywane i dostosowane do swych optymalnych możliwości działania, wartość nieruchomości przez długi czas pozostanie na wysokim poziomie, użytkownicy będą zadowoleni, a energia będzie zużywana tylko w niezbędnej ilości.

Zastąpić konserwację okresową konserwacją proaktywną?

Prognozowana konserwacja opiera się na danych z nieruchomości i jej systemów technicznych, co pozwala w czasie rzeczywistym monitorować warunki nieruchomości i proaktywne reakcje na potrzeby konserwacji. Ma to wiele niezaprzeczalnych zalet; przewidywana konserwacja jest opłacalna, a możliwe przestoje i wady dla użytkowników nieruchomości są minimalne. Na przykład źle działający system odzysku ciepła może z łatwością wygenerować dodatkowe koszty ogrzewania w wysokości tysięcy euro, czemu można zapobiec dzięki odpowiedniej technologii i zdalnemu monitorowaniu.

Konserwacja zapobiegawcza nie rekompensuje jednak w pełni regularnej konserwacji, dlatego szczególnie w warunkach wydłużonego sezonu grzewczego i tak należy założyć, że będą przeprowadzone konkretne działania. Jednak planowe konserwacje i proaktywne potrzeby konserwacyjne można łączyć i obsługiwać podczas tej samej wizyty, unikając kilku oddzielnych wizyt serwisowych i oszczędzając koszty.

Zdalny monitoring usprawnia utrzymanie nieruchomości

W tradycyjnej obsłudze nieruchomości istnieje wiele możliwości poprawy: statystyki alarmów pokazują, że nawet 90% alarmów serwisowych jest fałszywych albo mogłyby być tymczasowo usprawnione dzięki zdalnemu monitorowaniu. Tylko 6-10% alarmów zaklasyfikowanych jako pilne przez zdalne sterowanie Caverion 24/7 to rzeczywiste defekty prowadzące do działań podjętych na miejscu zdarzenia. Większość alarmów jest spowodowana działaniami użytkownika, spadkami napięcia elektrycznego lub innymi chwilowymi zakłóceniami, które zniknęły tuz po nadejściu połączenia przychodzącego. Bez zdalnego monitorowania nieruchomości każdy alarm wymaga odrębnej wizyty serwisowej i nie trzeba dodawać, że powoduje to niepotrzebne wydatki właściciela nieruchomości.

Kiedy nieruchomość jest monitorowana z pomieszczenia zdalnego sterowania, technik może zawsze zostać wysłany do klienta wraz z niezbędnymi narzędziami i częściami zamiennymi, dzięki czemu praca staje się bardziej wydajna, a koszty utrzymania są utrzymywane pod kontrolą. Wiele technicznych działań operacyjnych i regulacji można teraz również wykonywać zdalnie, a nawet zautomatyzować. Działania operacyjne dokonywane za pomocą pilota zdalnego sterowania są także jak najbardziej opłacalne.

technik konserwacji

Nie musisz robić wszystkiego samemu

Wielu zarządców nieruchomości może doświadczać wyzwań związanych z technologią w nieruchomości jako trudnych, ponieważ im bardziej techniczna jest obsługa nieruchomości, tym większe jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników, często działających jako outsourcing. Dobrze jest pamiętać, że nie trzeba wszystkiego robić samemu, a wiarygodny partner zapewni długą żywotność nieruchomość i jej dobrą kondycję.

Korzystanie z nowoczesnych technologii w zarządzaniu nieruchomościami jest bardziej niż wskazane, jeśli ma to zapewnić zachowanie wartości obiektu i dobry stan oraz funkcjonowanie w przyszłości. Powrót do starego nie jest już możliwy; nadszedł czas, aby zacząć korzystać z nowych technologii w zarządzaniu nieruchomościami.

 

Go back to list