Aktualności i Artykuły 2018

29.12.2017 | 17:15

Perfekcyjna współpraca w warunkach ekstremalnych

W północnej Finlandii w ciągu całej zimy słońce pozostaje poniżej linii horyzontu, a temperatura może spaść do -40 C. Z kolei latem dzikie ostępy Laponii kąpią się w słońcu o północy. W tak skrajnych warunkach Caverion doskonale działa dzięki współpracy oraz właściwemu podejściu.

Działania Caverion w północnej Finlandii konfrontowane są przez trudny klimat, dalekie odległości oraz niewielką ilość klientów. Co więcej, zespoły na północy mają doskonałe wyniki.

Caverion Keminmaa

Dzięki znakomitej współpracy między Caverion Finlandia i Caverion Industria klienci otrzymują wszystko, czego potrzebują od jednego dostawcy. W Keminmaa dwie firmy działają pod jednym dachem. Caverion Finlandia jako odpowiedzialna za property maintenance w środowisku przemysłowym, a Caverion Industria dostarcza usługi projektowania i utrzymania dla procesów przemysłowych.

Temperatury poniżej zera oznaczają więcej pracy dla zespołów prowadzących utrzymanie obiektów oraz ich instalacji w północnej Finlandii od ok. 1960 roku. Obszar działania obejmuje całą Laponię, w tym w Tornio, Rovaniemi, Kittilä oraz Kemijärvi. „Rynek tutaj jest niezwykle wąski. Musisz się naprawdę mocno skupić na kliencie, ponieważ zastąpienie jednego drugim nie jest żadną opcją. W rejonie Rovaniemi nie ma prawie przemysłu.”, mówi Seppo Mäki, menadżer w tym  rejonie.

Ponad dwa lata temu Caverion Finlandia wygrała kontrakt na obsługę i utrzymanie systemu grzewczego dla dzielnicy miejskiej Rovaniemi, pierwszą znaczącą usługę outrsoursingową dla sektora publicznego w mieście. Seppo stwierdził wówczas, że trendy wskazywały na koncepcję usługi całkowitej, tzn. klient miał być w pełni obsługiwany przez Caverion. Podkreślał także, że podstawą wysokiej jakości obsługi są codzienna komunikacja z klientem, częste wizyty na miejscu u klienta oraz oczywiście wykonywanie codziennych zadań związanych z utrzymaniem systemów z najwyższą starannością.

Bardzo niskie temperatury zimą wpływały na postępy prac, np. z powodu braku możliwości prowadzenia prac związanych z wydobywaniem ziemi nie można było w tym czasie instalować rur grzewczych. Nie oznaczało to jednak całkowitego ustania prac, a jedynie zwiększenie ilości koniecznych robót, ponieważ także układy hydrauliczne w budynkach miały tendencję do zamarzania. To właśnie takie sytuacje sprawiają, że pracownicy Caverion w północnej Finlandii przyzwyczajeni są do warunków ekstremalnych oraz związanych z nimi codziennych wyzwań. Ich mocna stroną są m.in. duże kompetencje w dziedzinie wykorzystania energii wodnej. W ich zespole znajdują się nurkowie, którzy schodzą nawet 50 m poniżej poziomu wody. W zimie w takich warunkach mogą pracować przy każdym zejściu pod wodę średnio ok. godziny. Wiele prac wykonywanych jest w pomieszczeniach, jednakże są prace, które muszą być wykonane pod wodą. Z tego względu nie ma minimalnej temperatury pracy, przy której pracują zespoły; w razie potrzeby zakładają odzież termiczną.

Caverion divers

Laponia znajduje się za kołem podbiegunowym. Do większości miejsc da się dojechać samochodem; jeśli zaś nie da się zimą wykorzystuje się skutery śnieżne, natomiast latem quady. Przyszłość w tym miejscu rysuje się obiecująco dla firmy, a to za sprawą wysokich kompetencji personelu, jego podejścia do problemów i klienta, a także znajomości branży i tego niezwykle wymagającego rynku. 

Powyższy przykład pokazuje jak istotne znaczenie ma doskonała współpraca między klientem a dostawcą usług. I takiej właśnie życzymy wszystkim Państwu w nadchodzącym roku!


Na podstawie artykułu ze strony www.caverion.com.

Go back to list