Aktualności i Artykuły 2018

26.09.2018 | 17:55

Tekla BIM Awards 2018 - wyróżniony nowy szpital w Kainuu w Finlandii

Nowy szpital w Kainuu w Finlandii został wybrany najlepszym projektem w zakresie modelowania danych (BIM) w konkursie Tekla BIM Awards 2018, odbywającym się w Finlandii i krajach bałtyckich.

Wyniki konkursu organizowanego przez firmę programistyczną Trimble Tekla zostały już ogłoszone. W ramach konkursu oceniano wykorzystanie modelowania informacji w projektowaniu, przygotowaniu i realizacji projektów budowlanych.

Zdaniem jury konkursu w zwycięskim projekcie modele BIM wykorzystywane są wszechstronnie i bardzo kompleksowo, zarówno w odniesieniu do współpracy między różnymi zaangażowanymi stronami, jak i w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Oprócz przygotowania samego projektu, modele BIM zostały również wykorzystane na budowie obiektu i w łańcuchu produkcyjnym. Wizualizacja będzie też ułatwieniem dla personelu szpitala.

Jury uważa, że innowacyjne podejście w projekcie widoczne jest także w wykorzystaniu technologii Augmented Reality w różnych fazach realizacji projektu. Jak powiedział przewodniczący jury Olli Seppänen, „projekt nowego szpitala w Kainuu był najlepszą ilustracją efektywnej współpracy z wykorzystaniem modelowania danych".

Wykonawcy projektu cieszą się z nagrody. “Wygrana w konkursie BIM jest cenionym wyróżnieniem w branży i dlatego mamy powód do dumy. Naszym celem było maksymalne wykorzystanie modelu na wiele sposobów” – powiedział dyrektor projektu Kimmo Ahonen, przedstawiciel aliansu Kainua.

szpital w Kainuu

Koncepcja i technologia nowego szpitala w Kainuu wspierają efektywną opiekę

Remont i nowe budynki szpitala centralnego w Kainuu zapewniają opiekę zdrowotną mieszkańcom Kainuu, a dzięki stworzeniu zaawansowanego kompleksu pozwalają zintegrować podstawowe usługi w zakresie opieki zdrowotnej ze specjalistyczną opieką medyczną. Projekt jest realizowany w modelu aliansu ze współodpowiedzialnością podmiotów. Partnerami tegoż aliansu są lokalny organ odpowiadający za opiekę społeczną i zdrowie w Kainuu, Skanska, Sweco oraz Caverion.

Prace prowadzone w budynku nowego szpitala realizują koncepcję inteligentnego szpitala, w celu ułatwienia i podniesienia efektywności opieki zapewnianej pacjentom, jak też użytkowania i utrzymania nieruchomości. Projektowanie oparte na BIM stanowiło tutaj punkt wyjścia; takie były również wymagania klienta.

Nowy szpital w Kainuu jest również znamienitym przykładem projektu budowlanego obiektu użyteczności publicznym o konstrukcji drewnianej, która od samego początku określała koncepcję projektu. Ściany fasady głównego budynku wykorzystują elementy drewniane o powierzchni ponad 10 000 m2.

Etap wdrożenia projektu rozpoczął się w marcu 2015 r., a faza realizacji w lutym 2017 r. Ostatni etap rozbudowy szpitala zostanie podzielony na dwie odrębne fazy; prace wykończeniowe przewidziane są na jesień roku 2021.


Systemy budowlane odgrywają znaczącą rolę

Projekt szpitala stanowi wyzwanie nie tylko pod względem technicznym, ale także funkcjonalnym, ponieważ budynek i technologia muszą wspierać efektywność opieki. Władze lokalne Kainuu dążyły do zapewnienia elastyczności i zdolności dostosowawczych, aby sprostać wymaganiom zmieniających się działań realizowanych przez szpital. Stąd szczególna rola systemów budowlanych w tym projekcie.

"Modelowanie informacji miało kluczowe znaczenie w planowaniu produkcji; wykorzystanie go przyspieszyło prace instalacyjne na miejscu budowy. Urządzenia mobilne mogą być używane w miejscu budowy do sprawdzania lokalizacji systemów i sprzętu z modelu BIM. Model jest rozwijany; chcemy by możliwe było jego wykorzystanie do sprawdzania stopnia zaawansowania prac na budowie", mówi Veikko Laitila, który odpowiada za projekt ze strony Caverion.

Podstawowe systemy techniczne nieruchomości są kontrolowane za pomocą jednego zintegrowanego interfejsu użytkownika: energooszczędne oświetlenie, rozwiązania grzewcze i chłodzące, automatyzacja logistyki, tworzenie zasilania awaryjnego i rozwiązania IT.

 

Informacji udzielają:

Kimmo Ahonen, Project Director, Kainua alliance, tel. +358 400 179 022,  kimmo.ahonen@skanska.fi

Veikko Laitila, Project Director, Caverion Finland, tel. +358 400 660 938, veikko.laitila@caverion.com

Kirsi Hemmilä, Communications Manager, Caverion Finland, tel. +358 50 390 0941,  kirsi.hemmila@caverion.com

 

 Wykorzystano materiały ze strony www.caverion.com.

Go back to list